·

·

Koniec Shopee w Polsce Zwolnienia i zamknięcie firmy

Ta strzelanka na smartfony powstała w 2015 roku i jest bardzo ważnym elementem przychodów całej spółki. Skrzydło e-commercowe, czyli głównie Shopee, przynosi 51,5 proc. Co więcej, to dzięki “Free Fire” firma miała nakłady na inwestycje w Shopee. Dodatkowo firma – na co skarżyły nam się inne polskie przedsiębiorstwa e-commerce – mocno drenowała rynek ze specjalistów. Oferowała im wynagrodzenia nawet kilkukrotnie wyższe niż u konkurencji.

Połowa japońskich miast zniknie w sto lat. W Polsce będzie podobnie

Ebay ogłosił nowe otwarcie na polskim rynku. Zastosowanie sztucznej inteligencji umożliwia udostępnienie całego portfolio ogłoszeń w języku polskim. W efekcie koncern zanotował 165,4 mln dolarów skorygowanej straty EBITDA i 571 mln dolarów straty netto, wobec odpowiednio 357,6 i 569,3 mln dolarów straty rok wcześniej.

Co uratuje hurt? Analiza handlu hurtowego FMCG i ranking TOP 10 największych hurtowników spożywczych w Polsce

W polskim biurze platformy było zatrudnionych ponad 200 osób. Od sierpnia firma wynajmowała biuro w wieżowcu w centrum biznesowym Warszawy. Podobnie uzasadnienie przedstawiono w komunikacie prasowym Shoppe. Stwierdzono, że platforma stara się „koncentrować na najbardziej obiecujących dostępnych dla nas możliwościach rozwoju”. Dla Shopee takimi rynkami są te w Azji i Ameryce Łacińskiej, podkreśliła że widzi tam „silny długoterminowy potencjał wzrostu”.

To będzie rewolucja w sprzedaży alkoholu. Allegro pracuje nad nowym rozwiązaniem

Co tu dużo mówić – jeszcze niedawno jej spoty reklamowe nucił właściwie cały naród. Jak się jednak okazuje, agresywna polityka marketingowa oraz względnie niemała popularność to mimo wszystko za mało, by osiągnąć sukces na naszym podwórku. Na oficjalnej stronie internetowej Shoppe możemy właśnie przeczytać, że polski oddział kończy działalność. Polska strona platformy zakupowej Shopee została uruchomionawe wrześniu 2021 roku. W stolicy ruszyło pierwsze biuro firmy wPolsce. Jak wynika z danych Mediapanel Gemius Polska, w listopadzie 2022 rokuliczba użytkowników Shopee w Polsce (strona aplikacja) wyniosła ponad10,884 mln osób.

Polskie bazary i targowiska. Dlaczego wciąż lubimy na nich kupować?

Również, ponieważ wcześniej opuściła też m.in. Francję (po zaledwie kilku miesiącach od wejścia na tamtejszy rynek) oraz zakończyła operacje w czterech krajach w Ameryce Łacińskiej. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że “sieci handlowe mają swoją wyjątkową wartość w ujęciu globalnym, m.in. ze względu na rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego, ale j… “Firma zamykając filię w Polsce nie tylko Apple (NASDAQ:AAPL) Metastock Technicals and Charts całkiem wychodzi z Europy, ale dodatkowo zwolni ponad 200 pracowników” – informuje serwis Spider’s Web+. Prezes Shopee Chris Feng przekazał mailowo pracownikom, że firma chce się skupić na rozwoju w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, gdzie widzi większe perspektywy wzrostu i ma mocniejszą pozycję. Z komunikatu Shopee dowiadujemy się, co stanie się z zamówieniami, które zostały już złożone.

Jeszcze w grudniu dyrektor działu business development ShopeePoland Michał Tykarski opowiadało planach rozwoju platformy w 2023 r. Tym bardziej decyzja o zakończeniu działalnościw Polsce wydaje się niespodziewana. Nie pomogła agresywna kampania reklamowa, Sławomir jako ambasador i ogromne budżety na przejęcie rynku e-commerce. Trzynastego w piątek – jak dowiedział się Spider’s Web+ – polski oddział Shopee niespodziewanie zakończy swoją działalność. Firma, zamykając filię w Polsce, nie tylko całkiem wychodzi z Europy, ale dodatkowo zwolni ponad 200 pracowników. Jak poinformowała firma, składanie zamówień zostanie wyłączone w nocy z piątku na sobotę, czyli z 13 na 14 stycznia – dokładnie o godz.

Chociaż działalność azjatyckiej platformy w Polsce trwała od jesieni 2021 roku, ze względu na charakterystyczne działania marketingowe, szybko zyskała popularność. Sklep działał w oparciu o modele stosowane przez inne platformy sprzedażowe – prowadząc własną sprzedaż oraz udostępniając taką możliwość innym podmiotom. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, na początku 2023 roku Shopee zakończyło działalność w Indiach i Francji. Shopee ogłosiło, że z dnia na dzień kończy działalność wPolsce.

Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Materiał Łukasza Wieczorka z programu “Polska i Świat” w TVN24.

  1. Również, ponieważ wcześniej opuściła też m.in.
  2. “W okresie przejściowym skupimy się w Polsce na wspieraniu lokalnej społeczności sprzedawców i kupujących, a także członków lokalnego zespołu naszej firmy” – czytamy również w oświadczeniu firmy.
  3. Chwilę później otworzyła biura regionalne we Francji i Hiszpanii.
  4. – najwięcej w portfelu spółek z WIG20 przy najwyższych obrotach na rynku (292 mln zł).

Według jego sprawozdania finansowego Sea w trzecim kwartale ub.r. Globalna wartość zamówień na Shopee wzrosła rok do roku z 16,8 do 19,1 mld dolarów. Bez uwzględnienia zmian kursów walut dynamika sięgnęła 21 proc. O tym, że czarne chmury zbierają się nad tą – znaną z dużej rynkowej agresywności – firmą pisaliśmy już w październiku. Wtedy ta platforma e-commerce zaczęła w Polsce zwolnienia, choć pojawiła się ledwie rok wcześniej.

Tyle że dziś ta rewolucja właśnie się kończy. Blisko 240 pracowników z polskiego oddziału w piątek 13 stycznia zakończy pracę. Także od Aktualizacja się z wiadomości Indiach tego dnia wstrzymane zostanie składanie zamówień na platformie. Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie słyszałaby o platformie Shopee.

Warto przy tym podkreślić, że w Polsce Shopee pod kątem odwiedzin strony internetowej i aplikacji osiągnęło wysoką pozycję. Niekwestionowanym liderem pozostaje Allegro z ponad 21 mln osób odwiedzających stronę i aplikację. Shopee było rewolucją na dosyć poukładanym polskim rynku e-commerce.

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany “Sky”. Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle. Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości. “Z głębokim żalem będziemy zamykać polską działalność”.

Jeszcze w opublikowanym 28 grudnia 2022 roku w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor działu business development Shopee Poland Michał Tykarski mówił o planach platformy na 2023 roku. Jak podawały Wirtualne Media za Mediapanelem, jeszcze w październiku 2022 r. Shopee z ponad 9,4 mln użytkowników miesięcznie miało czwarte miejsce wśród e-handlowych platform w Polsce (za Allegro, MediaExpert i AliExpress). A jednak w połowie października Shopee Polska ogłosiło grupowe zwolnienia i był to już mocny sygnał o poważnych kłopotach. Shopee.pl, czyli polska wersja platformy z Singapuru działa od ok. września 2021 r. Wyraźnie irytowała nas swoimi reklamami, szczególnie przeróbką “Baby Shark”, by w ostatnich miesiącach nieco przycichnąć.

Ten sukces zdawał się elementem globalnego planu firmy. Bo choć w Polsce marka Shopee do niedawna była nieznana, to tak naprawdę ma mocną międzynarodową pozycję. W Azji jest nie tylko jedną z największych platform e-commerce, ale oferuje także dostawy jedzenia jako Shopee Food. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że także za najnowszą decyzją o wycofaniu się z Polski stoi to, że Shopee wciąż dąży do globalnej rentowności. Mają ją osiągnąć na rynku azjatyckim już w pierwszym kwartale 2023 r. Nie udałoby się to na pozostałych rynkach, czyli w Polsce i Brazylii.

Shopee na polskim rynku zadebiutowało we wrześniu 2021 r. Był to dla firmy pochodzącej z Singapuru pierwszy europejski rynek. Chwilę później otworzyła biura regionalne we Francji i Hiszpanii. I choć była zupełną nowością 24option Forex Broker – Visión general e información 24option w Europie, to szybko zaczęła przebijać się do masowej rozpoznawalności. Tylko do 13 stycznia działać będzie polska platforma Shopee.pl. Niespodziewana informacja pojawiła się w czwartek 12 stycznia 2023 r.

Do 1,72 mld dolarów, mimo że nakłady sprzedażowe i marketingowe ograniczono o 19,1 proc. Kwartalne przychody platformy urosły o 39 proc. Do 1,6 mld dolarów, z czego te z głównych usług (czyli prowizji) o 54 proc. Do 1 mld, a z usług pozostałych (m.in. dodatkowych opłat od sprzedawców) – o 20 proc.

Na łamach portalu Newseria Biznes pojawił się tekst, z którego wynikało, że Shopee “chce przyciągnąć klientów dzięki grywalizacji”. System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero “w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał”. — Śledzę działalność Shopee, od kiedy platforma pojawiła się w Polsce.

Singapurska grupa technologiczna Sea Shopee wycofuje się z Polski. Platforma poinformowała, że kończy działalność i od 14 stycznia możliwość składania nowych zamówień przez stronę internetową będzie wstrzymana. Shopee to platforma zakupowa działająca przede wszystkim we Wschodniej Azji (Singapur,Tajlandia, Indonezja, Wietnam, Filipiny oraz Tajwan) oraz Brazylii. Shopee jestczęścią Sea Ltd, globalnej firmy internetowej notowanej na giełdzie w NowymYorku. Sea prowadzi również działalność w zakresie cyfrowej rozrywki (Garena)oraz cyfrowych usług finansowych (SeaMoney).

Shopee weszło do Polski niewiele ponad rok temu. Pomimo zakrojonych na szeroką skalę działań marketingowych i zapewnień o kolejnych, platforma ogłosiła, że już wkrótce zakończy swoją działalność w kraju nad Wisłą. To dobra wiadomość dla konkurencji, która działa w branży e-commercew naszym kraju, w tym przede wszystkim największego z tego grona Allegro notowanegona GPW. Kurs spółki od rana reagował na medialne spekulacje o wycofaniu sięShopee.

Niestety, nie znamy powodów zamknięcia Shopee Polska, chociaż możemy się domyślać, co się stało. Serwis prawdopodobnie nie osiągnął wystarczającej rentowności. Wobec tego ktoś na górze podjął decyzję o zamknięciu platformy.

Z kolei Ian Ho, szef polskiego oddziału Shopee, na spotkaniu w czwartek rano tłumaczył pracownikom, że wyjście z naszego kraju jest związane z dużą niepewnością co do sytuacji makrogospodarczej. Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google’a. Polska strona platformy zakupowej Shopee została uruchomiona we wrześniu 2021 roku. W stolicy ruszyło pierwsze biuro firmy w Polsce. Shopee to część singapurskiego konglomeratu Sea Ltd., do którego należy także producent i wydawca gier Garena – znany z tytułu “Free Fire”.