·

·

Akcje polskiego giganta handlowego idą pod młotek, kurs na giełdzie dołuje

Historyczne minimum przypadło na połowę października 2022 r. Indeks 20 największych i najbardziej płynnych spółek z GPW od dołka z października 2022 r. (1358,5 pkt, to był najniższy poziom od połowy marca 2020 r., czyli największego strachu na rynkach spowodowanego rozwijającą się wtedy pandemią) zyskał do teraz 76 proc. Pierwsza rzecz, która nasuwa się na myśl wracając do czwartkowej sesji to bardzo niska zmienność.

Zagrożenie z Iranu dla rynku ropy naftowej to nie tylko spadek wydobycia

Fundusz ujawnił inwestycję w raporcie dla Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dotyczącym inwestycji spółki w pierwszym kwartale. Tuż po otwarciu WIG20 wzrósł o ponad 4 proc., WIG wzrósł o ok. 4 proc. Akcje Orlen były droższe o 6 proc., PKO BP o 9 proc., Pekao o ponad 8 proc. Później jednak było wyraźnie gorzej, kurs spadał i do dużo mocniej, niż wynikało z pogorszenia nastrojów rynkowych.

Największe wzrosty

W planach jest także zwiększenie liczby zagranicznych spółek notowanych na GPW. Główni akcjonariusze Allegro zdecydowali o sprzedaży części swoich akcji. Jak zwykle w takich sytuacjach, notowania giełdowe zareagowały spadkiem. Wartość sprzedawanych walorów może wynieść ponad 1,7 mld zł. To byłaby jedna z największych transakcji tego typu na warszawskiej giełdzie w ostatnich latach. Z kolei indeks WIG20 w poniedziałek na godzinę przed zamknięciem sesji zwyżkował o około 0,8 proc.

Akcje Creotech Instruments zadebiutowały na GPW!

Grupa Kęty to przedsiębiorstwo z branży metalowej. W tym roku firma dokonała przeglądu opcji strategicznych i chce kontynuować ekspansję w oparciu o posiadane aktywa. Ma ambicję pozostać liderem na krajowym rynku przetwórstwa aluminium i produkcji opakowań giętkich. ETF to fundusze, których skład odzwierciedla indeksy giełdowe. REIT-y to rodzaj funduszu inwestującego w nieruchomości, który ma preferencje podatkowe w zakresie wypłacanych dywidend. Kupujący wrócili na krajowy parkiet, a na zwyżki załapała się większość spółek z szerokiego rynku.

Pekao akcje prognozy na najbliższe dni: Kurs PEO będzie nadal notował spadki?

Eksperci Santander zauważają, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zmiana władzy. We wtorek rano akcje Allegro na GPW radziły sobie słabo, wyraźnie gorzej niż rynek. Kurs spadał o 5,5 proc., do 32,78 zł za walor, co PrivateFX Forex Broker-przegląd i informacje PrivateFX daje kapitalizację rzędu 34,7 mld zł. Dla porównania indeks WIG20 obniżał się o 0,28 proc., a WIG o 0,2 proc. A to właśnie wydarzenia z największej gospodarki świata mają wielki wpływ na koniunkturę na światowych rynkach.

Europa może stracić największe koncerny naftowe na rzecz USA

I dotarł w najlepszym momencie do 2394,8 pkt, co oznacza, że ustanowił nowy szczyt trwającej hossy i znalazł się na poziomie najwyższym od stycznia 2022 r. Indeks polskich blue chips zatem szybko i z nawiązką odrobił straty ze styczniowej korekty, kiedy spadł łącznie o nieco ponad 9 proc. Kolejnym istotnym oporem dla WIG20 będzie psychologiczny poziom 2400 pkt, a później 2429 pkt zanotowanych w trakcie sesji z początku 2022 r.

Inwestorzy zastanawiają się, w jakiej kondycji jest gospodarka USA, czy uda się pokonać inflację i kiedy amerykańska Rezerwa Federalna (oraz w jakim tempie i stopniu) zacznie obniżać stopy procentowe. Spadek kosztu pieniądza w połączeniu z wciąż przyzwoitym tempem wzrostu gospodarczego (wyczekiwane miękkie lądowanie) byłoby sprzyjającymi warunkami dla rynków akcji. Podkreślił, że widzi “ogromny potencjał” do wzrostu obrotów, a tym samym przychodów GPW. — W ostatnich latach rynek kapitałowy nie nadążał za wzrostem PKB i mamy nadzieję, że będziemy nadrabiać tę lukę. Liczymy, że to wpłynie na wzrost naszych przychodów – stwierdził prezes. Berkshire Hathaway, fundusz inwestycyjny Warrena Buffetta poinformował, że jest posiadaczem większościowego pakietu udziałów w firmie ubezpieczeniowej Chubb.

Medicalgorithmics szacuje przychody od nowych klientów – niezależnych ośrodków diagnostycznych (IDTF) w USA – na 440 tys. Jej zarząd zapewnia, że wartość przychodów z realizowanych kontraktów będzie stopniowo zwiększać się wraz z pozyskiwaniem przez nowych klientów. Oficjalne wyniki wyborów poznamy we wtorek lub środę, jednak wiemy już, jakie są pierwsze reakcje rynków. Kurs dolara i euro spadł, a korzystne notowania polskiej waluty utrzymały się również nad ranem.

WIG20 przez większość dnia poruszał się w wąskim kanale, w którym odchylenie nie przekraczało 5 pkt. — Mamy już za sobą pierwszy kamień milowy, związany z wprowadzeniem WATS, czyli przekazaniem naszym członkom pełnej dokumentacji, co nastąpiło 30 kwietnia. Drugi istotny krok jest tuż przed nami – chodzi o przekazanie Zrozumienie działań Penny I wersji systemu do testów, co ma się wydarzyć do 30 czerwca. Podkreśliła, że nie może powiedzieć ani o liczbie ewentualnych debiutów, ani też podać nazw firm, które wejściem na GPW są zainteresowane. Na warszawskim rynku wciąż jest kiepsko pod tym względem, stan ten utrzymuje się od dwóch lat.

  1. Z kolei indeks WIG20 w poniedziałek na godzinę przed zamknięciem sesji zwyżkował o około 0,8 proc.
  2. Grupa Kęty to przedsiębiorstwo z branży metalowej.
  3. REIT-y to rodzaj funduszu inwestującego w nieruchomości, który ma preferencje podatkowe w zakresie wypłacanych dywidend.
  4. W przypadku większości obecnych dobre wiadomości są już w cenach – oceniają ankietowani przez nas analitycy.
  5. Czasami dodatkowym czynnikiem napędzającym spadki jest obawa inwestorów mniejszościowych, którzy zastanawiają się, czemu główni akcjonariusze wychodzą częściowo z inwestycji.

Akcje Novavaksu, partnera polskiego Mabionu, dzięki umowie z Sanofi podrożały o 99 proc. Keith Gill, czyli youtuber znany jako Roaring Kitty, stojący za gorączką spekulacyjną na akcjach memicznych z 2021 r., wrócił do mediów społecznościowych. Akcje GameStop i AMC zareagowały na to bardzo dużymi wzrostami. Indeks dużych spółek rozpoczyna środową sesję w okolicach zamknięcia z poprzedniego dnia. Na pozostałych europejskich giełdach nastroje są lekko optymistyczne.

Wybory parlamentarne, które odbyły się w niedziele, wygrała opozycja – wynika z badania late poll opublikowanego w poniedziałek nad ranem. Zgodnie z sondażem najwyższy wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 36,6 proc. To jednak Koalicja Obywatelska (31,0 proc.), Trzecia Droga (13,5 proc.) i Lewica (8,6 proc.) mają szansę stworzyć rząd. Wynik Konfederacji (6,4 proc.) jest bowiem zbyt słaby, by dać szansę na koalicję z PiS.

Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego Domu Inwestycyjnego Xelion, jeszcze przed otwarciem notowań pisał o swoich przewidywaniach. Giełda pracuje także nad nowym systemem obrotu, który ma być jednym z najszybszych na świecie i który ma umożliwić GPW rozpoczęcie oferowania innym parkietom usług technologicznych. Warsaw Automated Trading System ma zostać uruchomiony na przełomie III i IV kwartału 2025 r.

Główne indeksy na GPW nieco lepiej wypadały na tle np. Paneuropejskiego indeksu akcji Euro Stoxx 600, który zyskiwał po około 0,7 (jednocześnie np. francuski CAC40 i niemiecki DAX40 lekko spadały), ale obroty na GPW nie były w poniedziałek szczególnie duże. Z faktu, że wolne w poniedziałek mieli inwestorzy z USA ze względu na President’s Day (Dzień Prezydentów, zwane oficjalnie jako Washington’s Birthday).

Na warszawskiej giełdzie mamy teraz kilkunastu miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. UNCIndex przegrywa ze wskaźnikami z głównego rynku, a debiutów jest jak na lekarstwo. Przybywa natomiast spółek, które z sukcesem plasują oferty akcji. Z początkiem tygodnia inwestorzy kontynuowali zakupy polskich akcji, co przełożyło się na zwyżki i nowe rekordy hossy na krajowym parkiecie. To dzięki nim możemy udostępniać Ci nasze treści. Ruch na giełdzie był zgodny z przewidywaniami ekspertów.

Jak mówili przedstawiciele zarządu GPW na konferencji, jedną z szans na wzrost zainteresowania giełdą upatrują oni w niedawnej zmianie europejskich regulacji, czyli na przyjęciu przez Parlament Europejski tzw. Listing Act, który liberalizuje niektóre zasady, dotyczące sporządzania prospektów przez spółki notowane na rynku. Poza tym przedstawiciele giełdy liczą, że zwiększone obroty zwiększą zainteresowanie debiutami giełdowymi (im większe obroty, tym większa płynność, co powinno ułatwiać sprzedaż i kupno akcji oraz uzyskiwać odpowiednie wyceny). Główne indeksy i notowania spółek, nad którymi kontrolę ma Skarb Państwa, bardzo mocno wzrosły.

W ramach transakcji pozostałe akcje będące w posiadaniu powyższych akcjonariuszy zostaną objęte 90-dniowym lockup-em, czyli zakazem sprzedaży. Nowy zarząd GPW liczy na przyciągnięcie debiutantów i wzrost liczby notowanych spółek. Według przedstawicieli zarządu giełdy, spółki na warszawski parkiet będzie przyciągał widoczny wzrost obrotów akcjami. Kierownictwo widzi rosnące zainteresowanie firm pozyskiwaniem kapitału poprzez giełdę.

To powoduje mniejszy popyt na akcje spółki na giełdzie, górę bierze podaż i notowania spadają. Czasami dodatkowym czynnikiem napędzającym spadki jest obawa inwestorów mniejszościowych, którzy zastanawiają się, czemu główni akcjonariusze wychodzą częściowo z inwestycji. Akcjonariusze Allegro — Cidinan Sarl, Permira VI Investment Platform Ltd i Mepinan Sarl — ogłosili w poniedziałek po zamknięciu sesji, że zaoferują inwestorom około 53 mln posiadanych przez siebie akcji Allegro. Gdyby udało im się sprzedać oferowane walory, ich łączny udział spadłby do 55,3 proc., czyli wciąż ze sporym zapasem kontrolowaliby spółkę.

Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia. Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl w komentarzu dla money.pl zauważa, że reakcja giełdy jest wyraźna. – WIG20 Japanese Yen: USD/JPY (JPY=X) Ready To Take Off na początku notowań wzrósł o przeszło 4 proc. Grupa GPW zanotowała w pierwszym kwartale 2024 roku rekordowe przychody w wysokości 118,2 mln zł. Kiedy ewentualne zmiany w spółkach kontrolowanych przez państwo mają szansę wejść w życie?

Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Rynek GC warszawskiej giełdy służy do notowania firm zagranicznych bez zgody emitentów, co jest możliwe dzięki wprowadzaniu tych akcji przez animatorów. Rozważane jest także zwiększenie liczby spółek, których akcjami można notować na rynku Global Connect, choć – jak przyznała wiceprezes Olszewska – w przypadku spółek amerykańskich jest to utrudnione. Kiepskie zachowanie notowań spółki, której walory sprzedawane są w ABB, nie jest niczym nadzwyczajnym, bo na rynek trafia spory pakiet, który do tej pory był w rękach kluczowych akcjonariuszy. Inwestorzy instytucjonalni, do których kierowane są takie oferty, wstrzymują się z zakupami na rynku giełdowym, bo w ramach ABB mogą uzyskać dyskonto i za jednym razem kupić spory pakiet bez windowania ceny na rynku.

Poza tym aktywnie spotykaliśmy się ostatnio z inwestorami, głównie z inwestorami z USA i widzimy, że zainteresowanie Polską jest i to zainteresowanie nas cieszy – powiedział Tomasz Bardziłowski, który od kwietnia jest prezesem GPW. Akcjonariusze Allegro od debiutu tej spółki przeżyli prawdziwy rollercoaster. W pierwszej ofercie publicznej, przeprowadzonej latem 2020 r., sprzedawano walory po 43 zł za sztukę. Oferta spotkała się z gigantycznym zainteresowaniem, nastroje rynkowe sprzyjały i już na pierwszej sesji kurs dotarł do 70 zł (na zamknięciu, chwilowo na debiucie dotarł nawet do 72,1 zł). Kolejne dni przynosiły dalszy wzrost notowań i maksimum przypadło na poziomie prawie 98,8 zł (intraday). Wtedy Allegro było najdroższą polską spółką, rynek wyceniał go na prawie 95 mld zł.

Początek nowego tygodnia przyniósł kolejną dobrą sesję na czołowych rynkach akcji. Pod nieobecność inwestorów z USA giełdy w Europie w poniedziałek radziły sobie dobrze, a warszawskie indeksy znowu błyszczały i wyznaczały nowe szczyty. — Liczymy na wzrost liczby spółek na giełdzie, na rozwój produktów typy ETF.

Na GPW weszły 3 spółki, które przeniosły się na Rynek Główny z rynku New Connect, z kolei na NC zadebiutowała jedna firma. Indeksy spółek energetycznych rosną podczas dzisiejszej sesji giełdowej nawet o blisko 10 proc. To efekt zapowiedzi minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która wbrew wcześniejszym swoim wypowiedziom opowiedziała się, za „twardym” wydzieleniem elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Warszawskie indeksy kontynuowały dobrą passę zaliczając kolejną wzrostową sesję z rzędu i nowe szczyty hossy.